Sekcja samolotowa

Sportowa pasja

Latanie samolotem większości ludzi kojarzy się z transportowaniem pasażerów w przewozie liniowym. Całe latanie małymi samolotami (general aviation) jest traktowane jako droga do dużego cockpitu. To co dzieje się pomiędzy tym wszystkim i dla wielu z nas jest sensem latania samolotowego najczęściej jest pomijane. Dla nas latanie samolotem to głównie przyjemność i sport. Sport, który można uprawiać bardzo intensywnie, w różny sposób konkurując między sobą.
Podobnie jak w szybownictwie można pójść drogą akrobacji samolotowej biorąc, oczywiście po wielu szkoleniach i długim treningu, udział w zawodach czy też mistrzostwach na skalę krajową i światową. Innym rodzajem sportu samolotowego są zawody i mistrzostwa rajdowo-nawigacyjne. Konkuruje się też w precyzyjnych lądowaniach. Coraz więcej ludzi w naszym kraju, biorąc przykład z zagranicy, używa małych samolotów jako środka transportowego w celach zawodowych czy też prywatnych.
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się szkolenia samolotowe. Podobnie jak w szybownictwie, kariera samolotowa dopiero zaczyna się w momencie przejścia szkolenia podstawowego i potem uzyskania licencji pilota samolotowego turystycznego PPL(A). Licencja, którą dostajemy, jeszcze długo nie oznacza, że umiemy latać. Znaczy ona tylko tyle, że jesteśmy w stanie przeżyć w powietrzu i to też tylko i wyłącznie wtedy gdy sytuacja nas nie zaskakuje. Jest to licencja uprawniająca do dalszej nauki i warto o tym pamiętać jeśli chcemy latać bezpiecznie. Kontynuując naukę mamy możliwość zdobywania kolejnych uprawnień czy też dalszych licencji. Jeśli chcesz rozpocząć Twoja własną przygodę z lataniem, dołącz do nas.